HTML

CAWI - blog az online kutatásról

Pintér Róbert vagyok. 2008 szeptembere óta foglalkozok online kutatással főállásban (2012-ig az Ipsosban), jelenleg mint mobil kutatásvezető az eNET Internetkutató és Tanácsadó Kft.-nél dolgozok. Elsősorban az online (CAWI: Computer Assisted Web Interviewing) és az okostelefonos módszertannal készülő kutatások fejlesztéséért vagyok felelős. A munkám során érdekes hírekkel, adatokkal, dilemmákkal találkozok, amik remélhetőleg segíthetnek másoknak is, így a CAWI-vel és online témákkal foglalkozó kutatóknak és ügyfeleknek.

Friss topikok

Linkblog

A rejtőzködő választók mérésére jó az online választáskutatás

2009.07.20. 16:35 pinter.robesz

Korábban említettem, hogy az EP választás kapcsán végzünk online mérést is. A kísérlet a napokban fejeződött be, két hullámban a választás előtt, egyszer pedig néhány héttel utána mértük az emberek EP választással kapcsolatos preferenciát (az esemény után azt kérdeztük, hogy kire szavaztak). A panelkutatásnak hála, a válaszok az anomnimitás biztosítása mellett idősorosan összekapcsolhatók. Az eredmények érdekesek - itt most nem mennék bele a részletekbe - egyvalami már ebből a kísérletből is jól látszik, a Jobbikos, jellemzően korábban rejtőzködő válaszadókat az online mérés segítségével még pontosabban lehetett volna becsülni (igazolódott, hogy az emberek online hajlamosabbak elmondani a párt-preferenciájukat, mint telefonon vagy személyesen). Persze ahhoz, hogy ez a következő választáson is megfigyelhető legyen, tovább kell folytatni a kísérletet, ezért tervezzük, hogy a későbbiekben is fogunk online kutatni választási preferenciákat. Még ha a kis hazai penetráció mellett ezek nem is alkalmasak reprezentatív előrejelzésre, segíthetnek jobban megérteni és értelmezni a hagyományos módszerrel készülő kutatások eredményeit (ugyanis sokan megtagadják a válaszokat, vagy bizonytalanok a részvételük/voksuk felől, de egy modellben muszáj őket is besorolni valahová - ebben jöhet jól az online kutatás).

A három sorozatból álló online mérés másik vonzata, hogy a mozgások (például, hogy honnan, melyik párttól érkezett a Jobbikos tábor), sokkal jobban láthatók. Ezek szerint túlnyomórészt a Fidesz-től pártoltak el a szavazói az EP választáson, tehát nem egy balról-jobbra át, hanem egy jobbra tolódási folyamat figyelhető meg a magyar társadalomban. Akit érdekelnek a részletek, a kutatásaink alapján itt olvashatja el a beszámolót a Figyelőneten (már múlt héten megjelent, de én a szabadságom miatt csak az imént olvastam).

Szólj hozzá!

Címkék: választás fidesz jobbik online kutatás ep választáskutatás

A bejegyzés trackback címe:

https://cawi.blog.hu/api/trackback/id/tr361256916

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása